
Poprvé jsme se s pexesem na pultech českých obchodů setkali v roce 1965 a od té doby se tato dětská hra stala jednou z nejoblíbenějších. Věděli jste však, že existuje několik variant pravidel této hry? Pojďme se podívat na to, jaká to jsou, a určitě vyčkejte až do konce článku, mám pro vás totiž připravené menší překvapení.
Jak se pexeso hraje
Ideální počet hráčů pro pexeso jsou dva, nicméně může vás hrát tolik, kolik se vás ke kartičkám vejde. Vyhrává ten, komu se podařilo sesbírat co nejvíce shodných dvojic. Ale abychom to vzali hezky od začátku, kartičky důkladně promíchejte a rubovou stranou nahoru je rozložte například po koberci. Jakmile budou kartičky rozložené, začíná první hráč, který otočí dvě libovolné kartičky. Pokud se mu motivy na nich vyobrazené shodují, pokračuje ve hře. V opačném případě se kartičky opět obrátí rubovou stranou nahoru a je řada na dalším hráči. Hra probíhá tak dlouho, dokud nedojde k otočení a odhalení všech kartiček. Nicméně existuje i pár snazších variant!
Tipy na hru s menšími dětmi
Pokud je vaše dítko ještě příliš malé a hra podle výše zmíněných pravidel by pro něj byla příliš náročná, zkuste ji zjednodušit. Kartičky rozložte lícem nahoru a soutěžte v tom, kdo stihne dříve najít obrázky, které k sobě patří. Děti si díky tomu natrénují nejen bystrost, ale také trpělivost a během pojmenovávání kartiček si rozšíří slovní zásobu.
Pexeso je skvělým zpestřením pochmurných podzimních dnů
Skvělé na pexesu je také to, že jsou náklady na pořízení kartiček minimální. Jedinou výzvou může být volba pexesa, jelikož se prodává s nespočtem různých obrázků. Jedno jsem si pro vás v PDF verzi připravila i já, u kterého věřím, že vám příjemně zpestří zdlouhavé podzimní dny. Určitě si ho tak neváhejte stáhnout, vytisknout a rozstříhat na jednotlivé čtverečky. Ideální bude, pokud si pexeso vytisknete oboustranně na čtvrtku, aby neprosvítaly obrázky. Případně si jednotlivé kartičky i zalaminujte, aby vám tohle pexeso, tematicky s podzimním motivem, vydrželo doma co nejdéle. Super je i použít zaoblovač rohů, poud jej máte k dispozici. A pokud se vám pexeso zalíbilo, prozradím vám ještě to, že je součástí pracovního sešitu pro děti, který opět podpoří jejich bystrost, mysl a rozšíří jim znalosti. Prohlédnout si ho můžete https://papiirs.cz/product/podzim-aktivity-na-suchy-zip-pdf/.


Několik zajímavostí o pexesu
Důvodů, proč se pexeso stále setkává s takovým úspěchem, může být mnoho. Určitě mezi ně patří minimální pořizovací náklady a fakt, že se jedná o skvělou pomůcku pro rozvíjení dětské paměti a soustředění. Čím dalším vás pexeso možná překvapí?
- První pexeso vymyslel výtvarník Zdeněk Princ, kdy byly na kartičkách vyobrazené indiánské motivy.
- Vyprodané bylo první pexeso, jehož se vydalo na 10 000 kusů, již během několika málo hodin.
- Prvotní název pro hru byl „obrázková mozaika“, nakonec se zvolilo pexeso, které bylo údernější.
- Označení pexeso se odvodilo od názvu soutěže „Pekelně se soustřeď“.
- Podle dochovaných pramenů se první pexeso hrálo již v 9. století, a to v Japonsku na císařském dvoře, kdy se místo kartiček používaly mušle.
- Někteří lidé se stali vášnivými sběrateli pexes a mají jich doma několik stovek.
- Ve Frýdku-Místku se pravidelně pořádá mistrovství republiky v hraní pexesa.
A jak jste na tom vy a hraní pexesa?
Pingback: Vytiskněte si loutky k pohádce O koblížkovi - Papiirs